WIEDZA USG

Przygotowanie do badania usg jamy brzusznej :

Przez ok. 3 dni Pacjent powinien stosować dietę lekkostrawną (unikanie potraw wzdymających, mlecznych, smażonych , ciężkostrawnych, przejadania się) oraz zażywanie środków odgazowujących (np Espumisan 3 razy dziennie po 2 tabletki między posiłkami, inne wg. ulotki). W dniu badania należy być na czczo ( tzn. zupełnie nie jeść ). Nie wolno przed badaniem pić kawy, wody gazowej, żuć gumy czy zjeść cukierka. Można jedynie pić wodę niegazowaną. Jeśli Pacjent zażywa leki należy te leki zażyć popijając wodą niegazowaną. Jeśli Pacjent choruje na cukrzycę nie należy brać leków i pozostać na czczo. W przypadku badania w godzinach popołudniowych rano należy zjeść lekkie śniadanie, wziąć leki ( w tym także obniżające poziom cukru - na cukrzycę ) i nie jeść ok. 4-5 godz. Wieczorem na dzień przed badaniem należy zjeść lekką kolację. W przypadku badania miednicy ( w tym prostaty przez powłoki ) należy dodatkowo na 1 -2 godz. przed badaniem wypic ok. 3-4 szklanek niegazowanej wody nie dłużej niż w ciagu 10 min i nie oddawać moczu.

Przygotowanie do badania transrektalnego : Przez ok. 3 dni oraz w dniu badania Pacjent powinien stosować dietę lekkostrawną ( patrz wyżej ). Wieczorem w przeddzień badania należy zastosowć wlewkę doodbytniczą ( Enema do kupienia w aptece ) wg ulotki. Kolejna wlewka powinna być zastosowana w godzinach rannych w dniu badania na 1-2 godzin przed badaniem. Jeśli badanie jest w godzinach popołudniowych należy zastosować wlewkę w godzinach rannych i nastęna na 1-2 godz. przed badaniem.

Na badanie nalezy przynieść dokumentacje dotyczacą schorzenia : wypisy ze szpitali, poprzednie badania usg, wyniki i nośniki CD z badań MR, KT, konsukltacje specjalistyczne.

USG piersi można wykonywać w każdej fazie cyklu, z uwagi na komfort Pacjentki wskazane wykonanynie badania w pierwszej połowie cyklu.